Dodaj komentarz

Piknik archeologiczny w Rydnie

Myślę, że wielu z nas słyszało liczne opowieści o barwnej postaci prof. Stefania Krukowskiego. Nie czas tu i miejsce, aby przytaczać jedną z wielu ciekawych anegdot świadczących o ekscentryczności naukowej profesora. Starczy powiedzieć, iż od słów ryć, ruda, rydel utworzył on nazwę RYDNO. Tak oto powstało zupełnie nowe słowo opisujące obszar występowania ogromnej ilości stanowisk archeologicznych, które próżno byłoby szukać na ówczesnych mapach i atlasach.

Rezerwat Archeologiczny RYDNO utworzono 24 września 1957 r. dla ochrony jedynego w swoim rodzaju kompleksu osad przemysłowych przy kopalni hematytu z okresu od schyłkowego paleolitu do neolitu. Obejmuje ok. 10 – cio  kilometrowy fragment doliny rzeki Kamiennej rozciągający się od Wąchocka, aż do Skarżyska-Kamiennej. Powołanie do życia rezerwatu uchroniło wiele stanowisk przed zniszczeniem przy pracy w piaskarniach, dostarczyło również ogromnej ilości informacji z badań powierzchniowych i wykopaliskowych oraz pozwoliło zdobyć umiejętności całym pokoleniom naukowców.

Obecnie Rydno, nie jest już kojarzone tylko z odseparowanym od świata obszarem pracy naukowców. Dzięki grupie lokalnych pasjonatów epoki kamienia i archeologii doświadczalnej z prężnie działającym Piknikiem Archeologicznym miejsce to zaczyna przyciągać coraz większe rzesze turystów. Przy wsparciu lokalnych władz samorządowych i świetnej organizacji Stowarzyszenie PraOsada Rydno wykonuje niesamowicie dużą pracę w kwestii popularyzacji Rydna i archeologii w ogóle, a zakres jego działań wybiega daleko poza organizację pikniku naukowego. Organizuje spotkania edukacyjne z lokalną ludnością, wystawy oraz promuje Rydno poza regionem. Sam piknik archeologiczny naszpikowany jest atrakcjami dla starszych i młodszych, nauczycieli i uczniów, rodziców i dzieci słowem wszystkich ciekawych świata oraz jego przeszłością. Więcej informacji o pikniku i stowarzyszeniu na stronie http://www.rydno.pl/.

W tym roku mamy zaszczyt uczestniczyć w pikniku organizowanym przez PraOsadę Rydno i będziemy chcieli, jako koło naukowe wraz z pracownikiem IA UW mgr Michałem Przeździeckim pokazać trochę annałów pracy archeologa w terenie czy przy dokumentacji. Można by wiele pisać o wydarzeniach i niespodziankach przygotowanych na ten piękny majowy weekend, ale by nie popsuć wam zabawy niech to zostanie tajemnicą.

Serdecznie zapraszam do udziału w festynie, mam nadzieję, że was tam nie zabraknie. Do zobaczenia 😀

P.S. Na zachętę link do galerii z poprzedniego pikniku 😀 http://www.rydno.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=33:piknik-archeologiczny-2011a&catid=2:aktualnoci&Itemid=3

Autor: Dominik Skolimowski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: