Dodaj komentarz

XII Dni Archeologa

Tegoroczne XII Dni Archeologi odbędą się już 25 i 26 maja 2012 r. (piątek i sobota) na Małym Dziedzińcu Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego. Są one przygotowane przez studentów Instytutu Archeologii UW, przy współpracy z władzami Instytutu i Uniwersytetu. W tym roku udział zapowiedziało jedenaście kół naukowych działających przy IA UW, w tym także i my.

Dla wszystkich odwiedzających przygotowaliśmy cztery interaktywne pokazy.

Pokaz I – garncarstwo

Na stanowisku tym odwiedzający będzie mógł zapoznać się z różnymi technikami lepienia ceramiki. Dowie się, jak wyglądało lepienie naczyń w różnych epokach, począwszy od neolitu, a kończąc na późnym średniowieczu i czasach nowożytnych. Będzie można zatem ulepić naczynie z jednej porcji gliny, wykorzystać metodę wałeczkową lub taśmową, a także spróbować ukształtować naczynie na toczku.

Pokaz II – papier czerpany i naturalne barwniki

Odwiedzający będzie mógł samodzielnie wyprodukować papier czerpany. Przy okazji dowie się, czym w ogóle jest papier czerpany, gdzie i jak go kiedyś produkowano oraz czym różni się on od papieru współczesnego. Uczestnik, który wyprodukuje swoją własną kartkę papieru czerpanego, będzie mógł na niej malować odpowiednio przygotowanymi roztworami sporządzonymi z naturalnych barwników.

Pokaz III – filcowanie

Na stanowisku tym odwiedzający będzie mógł wykonać filc w technice „na mokro”. Do dyspozycji będzie miał różne kolory przędzy. Co z niej wykona? Będzie to zależało tylko i wyłącznie od jego inwencji twórczej. Może stworzyć np. obrazek, różnego rodzaju ozdoby, jak bransoletki, zawieszki itp.

Pokaz IV – plecionkarstwo

Jak skutecznie skręcić sznurki będzie można dowiedzieć się na stanowisku plecionkarskim. Odwiedzający zapozna się tu z różnymi technikami splatania sznurka, dzięki czemu będzie w stanie samodzielnie upleść np. bransoletkę.

Przy stoisku tym będzie ustawiona także wiklinowa rama z przymocowanymi do niej pionowymi palikami. Między tymi palikami odwiedzający będzie mógł przekładać drobne gałązki wikliny. Dzięki temu zapozna się z techniką wyplatania ścian w konstrukcji plecionkowej – jednej z technik konstrukcji ścian używanej w wielu epokach.

Przy każdym stoisku odwiedzający będzie mógł wykonać coś własnoręcznie, a potem wziąć to ze sobą do domu. Przy rzeczach bardziej skomplikowanych, będzie możliwość zabrania ulotki z instruktarzem wykonania. Dzięki temu chcemy zachęcić wszystkich odwiedzających do powtórzenia pokazów w domu, a także eksperymentowania z nimi. Mamy także nadzieję, że z pozoru skomplikowane rzeczy, przedstawione w sposób prosty i zrozumiały, zachęcą co niektórych do pogłębiania wiedzy w danej dziedzinie.

Więcej na http://www.facebook.com/XiiDniArcheologa

Autor: Joanna Witulska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: