1 komentarz

XII Dni Archeologa – podsumowanie

W ubiegły piątek i sobotę (25 – 26 maja) odbyły się XII Dni Archeologa – święto organizowane przez Zarząd Samorządu Studentów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przy udziale studenckich kół naukowych działających przy IA UW.

W ciągu dwóch dni na terenie Kampusu Głównego UW zwiedzający mieli okazję uczestniczyć w wielu atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Wśród nich można wymienić oprowadzanie wycieczek szkolnych po Kampusie Głównym UW, podczas których młodzi słuchacze mieli okazję zapoznać się z historią Uniwersytetu. Poza tym w budynku IA UW odbywały się krótkie wykłady o tematyce archeologicznej, podczas których dzieci i młodzież dowiedziała się, czym zajmuje się antropolog oraz jak wytwarzana była ceramika. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak tzw. „wioska archeologiczna” usytuowana na Małym Dziedzińcu UW. To tam odbywały się  pokazy walki i uzbrojenia prezentowane przed drużynę wojów Arkona, pokazy tkactwa i garncarstwa, a także prelekcje „Jak zrobić mumię”.  Wszystkiemu towarzyszyły konkursy dla publiczności, w których można było wygrać wiele atrakcyjnych nagród. Ponadto między przedstawieniami na odwiedzających czekała masa atrakcji przy stanowiskach przygotowanych przez koła naukowe. Każdy mógł spróbować swoich sił w średniowiecznych grach planszowych, przejść się na szczudłach, obejrzeć zabytki z różnych epok, wykonać drobne ozdoby, gliniane figurki i wiele innych. Nie zabrakło także czegoś dla pracowników i studentów IA UW. Pierwszego dnia zostały rozdane „Złote Szpachelki” –  nagroda przyznawana wykładowcom przez studentów. Drugiego dnia został rozegrany turniej piłki nożnej między kadrą naukową, absolwentami i studentami IA UW, w którym wygrali ci ostatni.

Stoisko SKN Archeologii Doświadczalnej na Małym Dziedzińcu UW, na którym zaprezentowaliśmy plecionkarstwo wraz z wyplataniem ściany w konstrukcji plecionkowej, filcowanie, produkcję papieru czerpanego, naturalne barwniki, powroźnictwo i garncarstwo spotkało się z dużym zainteresowaniem zwiedzających. Szczególnie dwie ostatnie atrakcje przyciągnęły najwięcej uwagi. Widoczna z daleka duża maszyna powroźnicza obsługiwana przez jeszcze większego rycerza razem z mnichem sprawiała, że mało kto się za nią nie obejrzał :). Garncarstwo natomiast zdobyło serca dzieci, które przy wskazówkach prowadzącego pokaz mogły wcielić się w rolę dawnego wytwórcy naczyń glinianych i wypróbować różne metody lepienia  z zastosowaniem toczka. Przeprowadziliśmy również pokazy garncarstwa pt. „Nie święci garnki lepią”, do których zapraszaliśmy przede wszystkim najmłodszych. Przy każdym stanowisku członkowie koła służyli wiedzą na temat przedstawianych rzemiosł. Wszystko to, co odwiedzający wykonali przy naszym namiocie mogli następnie wziąć ze sobą do domu. Natomiast ukończona ściana w konstrukcji plecionkowej została wstawiona do sali 118 IA UW i służy jako materiał poglądowy.

Podsumowując – działo się wiele :). Tegoroczne Dni Archeologa z pewnością można zaliczyć do udanych. W przyszłym roku mamy zamiar przedstawić nowe atrakcje, więc już teraz zapraszamy serdecznie!

Galeria zdjęć – XII Dni Archeologa

Autorzy: Joanna Witulska, Maciej Miścicki

Reklamy

One comment on “XII Dni Archeologa – podsumowanie

  1. […] wydarzenia na załączonym poniżej plakacie). Relacja z zeszłorocznych Dni Archeologa do wglądu tutaj. Uczestników „Spotkań z przeszłością” w szczególności namawiamy na odwiedzenie nas w […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: