Dodaj komentarz

„Spotkania z przeszłością – archeologia dla dzieci” – informacje szczegółowe

Projekt ”Spotkania z przeszłością – archeologia dla dzieci” to rodzaj Krajowej Inicjatywy Młodzieżowej w ramach unijnego programu „Młodzież w działaniu”. Jego pomysłodawcami są studenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego działający w Studenckim Kole Naukowym Archeologii Doświadczalnej, a realizowany będzie przy współpracy z pracownikami naukowymi IA UW. Skierowany jest on przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych klas 4-6, a także ich rodziców i opiekunów, którzy, jeżeli wyrażą taką chęć, będą mogli uczestniczyć w spotkaniach wraz ze swoimi podopiecznymi.

Projekt bazuje na  nowoczesnej formie zdobywania wiedzy – edukacji interaktywnej, która pozwala przyswajać nowe wiadomości w przystępny i atrakcyjny sposób. Tematem wiodącym spotkań jest popularyzacja wiedzy o przeszłości i archeologii jako nauki oraz zapoznanie najmłodszych z dziedzictwem kulturowym i doświadczeniem archeologicznym. Chcemy przybliżyć uczestnikom różne dziedziny życia codziennego naszych przodków oraz udowodnić, że niezależnie od czasu i miejsca pewne rozwiązania były uniwersalne i niezmienne przez wieki.

Główny nacisk naszych spotkań będzie położony na eksperyment archeologiczny. Każdy z młodych uczestników będzie mógł wykonać go indywidualnie, a w razie jakichkolwiek trudności skorzystać z pomocy koordynatorów projektu. W ten sposób chcemy zachęcać dzieci do zastanowienia się nad danym problemem naukowym i samodzielnego poszukiwania odpowiedniego rozwiązania. Pobudzi to kreatywność i inicjatywę najmłodszych oraz pokaże, że nauka wyłożona  w prosty i przystępny sposób może być pasjonująca.

W ramach programu zaplanowaliśmy siedem około trzygodzinnych spotkań w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieścia 26/28, s. 1.09) odbywających się od października 2012 r. do maja 2013 r. w ostatnią sobotę miesiąca od godz. 11:00 oraz jedno wyjście do Centrum Nauki Kopernik na wystawę „Korzenie Cywilizacji” (w grudniu). Na początku każdego spotkania zapoznamy uczestników z podejmowanym tematem, a następnie przystąpimy do realizacji warsztatów interaktywnych połączonych z eksperymentami naukowymi. Przewidziane jest także aktywne uczestnictwo dzieci w „XIII Dniach Archeologa” współorganizowanych przez nasze Koło, które odbędą się w maju 2013 r. na terenie Kampusu Głównego UW.

Poniżej program spotkań (może ulec zmianie). Limit miejsc to 25 dzieci. Spotkania są darmowe. Przewidziany jest poczęstunek dla uczestników (także w formie kuchni historycznej).

Data Temat przewodni Opis działania
27.10.2012 r. Glina Do czego wykorzystywano glinę? Lepienie figurek, naczyń, popielnic. Lepienie ręczne i na toczkach. Pokaz lepienia na kole garncarskim. Wypalenie przedmiotów wykonanych przez uczestników.
24.11.2012 r. Tkactwo Jak wytwarzano materiał? Zaprezentowanie procesu począwszy od przędzenia wełny do farbowania tkanin. Uczestnicy zapoznają się z procesem wyczesywania i przędzenia wełny, będą mieli możliwość wykonania krajki na bardku lub tabliczkach tkackich, zapoznają się z procesem tkania na replice pionowego warsztatu oraz będą mogli zafarbować kawałek tkaniny przy użyciu naturalnych barwników.
15.12.2012 r. Wyjście do Centrum Nauki Kopernik Zwiedzanie wystawy ”Korzenie Cywilizacji” poświęconej zamierzchłym dziejom człowieka oraz najważniejszym osiągnięciom myśli ludzkiej.
26.01.2013 r. Pismo Od obrazka do alfabetu, czyli jak i na czym kiedyś pisano. Przekrój piśmiennictwa od prahistorii do czasów współczesnych. Uczestnicy zapoznają się z historią pisma począwszy od rysunków naskalnych. Poznają pisma starożytne (klinowe, hieroglify) i pierwsze alfabety. Poza tym dowiedzą się, jak powstawał papier czerpany oraz dlaczego tabliczki woskowe cieszyły się dużą popularnością przez wieki.
23.02.2013 r. Ozdoby i biżuteria Ludzie przyozdabiali ciało i stroje od zawsze. Zapoznanie uczestników z biżuterią różnych kultur. Będą oni mogli wykonać samodzielnie ozdoby z blaszki i drutu miedzianego, ulepić paciorki z modeliny.
23.03.2013 r. Broń i walka Zapoznanie uczestników z elementami stroju i uzbrojenia wojownika. Pokaz wykonywania kolczugi. Uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać fragment kolczugi. Pokaz walki.
27.04.2013 r. Sport, gry i zabawy Zapoznanie uczestników dawnymi formami rozrywki. Historia gier. Gry planszowe, kości. Gry ruchowe.
18.05.2013 r. Archeologiczna szkoła przetrwania i XIII Dni Archeologa Wybrane aspekty dnia powszedniego w czasach minionych. Krzemieniarstwo, różne techniki rozpalania ognia. Liczne konkursy dla uczestników w ramach Dni Archeologa

Zainteresowanych prosimy o zapisy mailowe pod adresem: archeologia.doswiadczalna.uw@gmail.com. Prosimy o podania imienia i nazwiska dziecka, wieku oraz miejsca zamieszkania. Zapisy na zajęcia otwieramy na tydzień przed każdym spotkaniem.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: