1 komentarz

XIII Dni Archeologa – sprawozdanie

IMGP1840Dni Archeologa są coroczną imprezą organizowaną przez Zarząd Samorządu Studentów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studenckie koła naukowe działające przy IA UW. W zeszłym roku po raz pierwszy wydarzenie trwało 2 dni (czyli dłużej niż do tej pory) co było nie lada wyczynem. Tegoroczne (XIII już z kolei) Dni Archeologa podniosły natomiast poprzeczkę znacznie wyżej, gdyż rozciągnęły się aż na 10 dni. W trakcie tego czasu przewidziane były liczne atrakcje w postaci wykładów oraz wystaw o tematyce archeologicznej. Kulminacją całej imprezy była zaś Wioska Archeologiczna, która znajdowała się przed Instytutem Archeologii UW w ostatnich dwóch dniach wydarzenia – 17 i 18 maja.

W ramach wioski archeologicznej koła naukowe przygotowały stanowiska zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz masą atrakcji dla zwiedzających. Oczywiście nie mogło tam również zabraknąć koła Archeologii Doświadczalnej! W tym roku w głównej mierze chcieliśmy przybliżyć odwiedzającym życie w epoce kamienia. Wśród naszych pokazów nie mogło więc zabraknąć krzemieniarstwa. Dzieci, młodzież i dorośli zaopatrzeni w krzemienną bryłę oraz kamienny tłuk mogli przekonać się, że technika w zamierzchłej przeszłości wcale nie była taka prymitywna i że bić kamieniem o kamień też trzeba umieć ;). Do przetrwania był także niezbędny ogień, więc umiejętność jego rozpalania przy użyciu łuku ogniowego również postanowiliśmy przybliżyć każdemu chętnemu. Dla porównania zaprezentowaliśmy ponadto użycie metalowych krzesiw oraz krzemienia w tym samym celu. Jako, że sztuka była znana już od pradziejów, nie mogliśmy pominąć tego istotnego sposobu wyrażania siebie przez człowieka. W naszym namiocie każdy mógł wykonać własne malowidło naskalne wzorem Lascaux i Altamiry, a także z pomocą koleżanki wymalować na ciele tatuaże niczym Ötzi. Odwiedzający byli bardzo kreatywni i w krótkim czasie nasza „jaskinia” była wymalowana. Zaprezentowaliśmy, jak w pradziejach wyrabiano narzędzia, rozpalano ogień, a nawet spełniało się artystycznie, więc przyszła także pora na wyjaśnienie jak się kiedyś mieszkało. Za wzór służyła nam wykonana rok wcześniej ściana w konstrukcji plecionkowej, którą w podczas XIII Dni Archeologa postanowiliśmy oblepić gliną. Ponadto w sobotę wspomogli nas goście z PraOsady Rydno ze Skarżyska Kamiennej, którzy szybko wznieśli swoje szałasy pokryte skórą. Pamiętając o tym, że w młodszych fazach epoki kamienia – czyli w neolicie – pojawiła się ceramika, zachęcaliśmy wszystkich do wczucia się w rolę pradziejowego garncarza i wykonania naczynia wyłącznie za pomocą własnych rąk.

XIII Dni Archeologa były szczególne dla naszego koła także pod jednym względem. W sobotę 18 maja zakończyliśmy cykl warsztatów dla dzieci „Spotkania z przeszłością – archeologia dla dzieci”, które prowadziliśmy w tym roku akademickim. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zainteresowanie, a w szczególności ucieszyła nas wasza obecność podczas Dni Archeologa 🙂

Oczywiście to co przygotowało koło Archeologii Doświadczalnej to jedynie mały wycinek wszystkich atrakcji przygotowanych przez organizatorów całego przedsięwzięcia. Podczas działania Wioski Archeologicznej zaproszone grupy szkolne brały udział w wykładach o ceramice, krzemieniarstwie oraz osteologii zwierzęcej w gmachu Instytutu Archeologii. Ponadto na zwiedzających czekała masa ciekawych konkursów oraz pokazów, więc nie było mowy o nudzie :). Jako, że była to impreza również dla nas samych nie mogliśmy odmówić sobie rozrywki w postaci meczu kadra – absolwenci – studenci. W zeszłym roku to studenci wyszli z tej batalii zwycięsko zagarniając „Złoty Szpadel”. Niestety tym razem kadra i absolwenci połączyli swe siły i pokazali, że mają doskonałą formę tuż przed sesją i nie omieszkali przedegzaminacyjnie nas zgnębić. Nie zamierzamy jednak tego tak zostawić i za rok na pewno się odegramy :).

Na podsumowanie nie należy się zbytnio rozpisywać, a jedynie zamknąć się w krótkim, acz treściwym stwierdzeniu: „tak się bawi Archeo!”

Autor: Maciek Miścicki

Galeria zdjęć (autorzy: Joanna Witulska, Stefan M. Ronisz):

https://picasaweb.google.com/jokawina/XIIIDniArcheologa?authkey=Gv1sRgCLG-y6Ok_PucDA#

XIII Dni Archeologa zorganizowano przy wsparciu:
dni-archeologa-plakat

Reklamy

One comment on “XIII Dni Archeologa – sprawozdanie

  1. Are you kidding me?! He looks GREAT for a man of 84 years! He hardly has any grey hair, and he still has that great head of hair too! He is one handsome man. I just saw him in Utah. He’s a BIG guy still. And one of the kindest men you will ever meet. He and his wife Susan are so gracious to the fans that flock to him at every event. &#;2803Long live Clint Walker!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: