1 komentarz

Warsztaty Kultury Średniowiecznej „Nasze Korzenie” – Chodlik 2013

276O7553Dla SKN Archeologii Doświadczalnej maj to miesiąc wyjazdów. Po Biskupinie i Rydnie przyszedł czas na Chodlik, małą miejscowość na Lubelszczyźnie o niezwykle ciekawej historii sięgającej przeszło tysiąca lat. W dniach 26-28 maja odbyły się tam kolejne już Warsztaty Kultury Średniowiecznej organizowane pod hasłem „Nasze Korzenie”, w których wzięliśmy udział.

Chodlik zajmuje wyjątkowe miejsce w polskiej archeologii wczesnego średniowiecza. Na obszarze wsi znajdują się pozostałości grodu, jednego z najstarszych słowiańskich założeń obronnych na terenie Polski, którego świetność przypadała na VIII w. W okolicy odkryto również cmentarzysko kurhanowe. Było to impulsem do zoorganizowania Warsztatów, przybliżających współczesnym ludziom życie w średniowieczu.

Razem z koleżankami i kolegami z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego stworzyliśmy ekipę, której zadaniem było zaprezentowanie naszej dziedziny nauki oraz specyfiki pracy archeologów. W tym celu przygotowaliśmy wykop z fragmentami potłuczonych naczyń, w którym najmłodsi mogli spróbować swoich sił jako archeolodzy. Odnalezione w nim „zabytki” każdy mógł potem narysować, dowiadując się przy okazji o różnych sposobach dokumentacji znalezisk. Kolejnym krokiem była rekonstrukcja, a w zasadzie możliwość sklejenia odkopanej przez siebie ceramiki. Szybko okazało się, że to wcale nie jest takie proste, ale na szczęście wszyscy młodzi eksploratorzy po chwili rozgrzewki poradzili sobie z tym znakomicie. Pomocna była umiejętność układania… puzzli :). Niestety dobrą zabawę szybko przerwała nam niemal jesienna pogoda.

Druga część naszych pokazów dotyczyła tego, co jest specjalnością Koła, a mianowicie odtwarzania dawnych rzemiosł. Każdy z odwiedzających nasze stanowisko mógł spróbować swoich sił  w tworzeniu krajek na bardku albo splataniu sznurków metodą fingerloop, a także dowiedzieć się czegoś o działaniu pionowego warsztatu tkackiego i samym tkactwie. Efektem pracy chętnych były różnobarwne bransoletki, stanowiące prawdziwy powód do dumy! Zaprezentowaliśmy również jak dawni wytwórcy biżuterii wykorzystywali spiralnie zwinięty drut miedziany do tworzenia m.in. pierścionków i zawieszek, a blachę z tego materiału do wykonania aplikacji metodą puncowania. Jak się okazało, najpopularniejszym motywem były inicjały własnego imienia. Z modeliny lepiliśmy paciorki, imitujące paciorki z pasty szklanej. Tutaj też odwiedzający wykazali się niebywałym talentem, tworząc wielobarwne kompozycje, które świetnie prezentowałyby się jako elementy kolii i naszyjników. Osoby nie zainteresowane biżuterią mogły za to spróbować swoich sił w kilku średniowiecznych grach planszowych, jak młynek, hnefatafl, alquerque i tryktrak, dowiadując się przy tym na jakiej podstawie odtwarzamy dzisiaj rozrywki z przeszłości.

Również reszta ekipy nie próżnowała. Koleżanki z UKSW pokazały, jak wykonywano kiedyś narzędzia z krzemienia. W ruch poszły kamienne tłuki, a powietrze zrobiło się gęste od pyłu i latających okruchów :). Na szczęście byliśmy zaopatrzeni w rękawice oraz okulary ochronne i nikomu nic się nie stało. Produkcja wiórów i odłupków jest trudna, lecz nie zniechęcało tu odwiedzających i wiele osób spróbowało w tym swoich sił. Oczywiście trzeba było nadać jeszcze odłupkowi wymarzony kształt i funkcjonalność, co otrzymywano po wykonaniu retuszu rogowym narzędziem. Ekipa z IAE PAN zaprezentowała za to historię średniowiecznego Chodlika, przy czym pomocna była makieta grodu wykonana z dużą dbałością o detale. Zaprezentowano także badane przez PAN stanowisko archeologiczne w Wilczycach, gdzie odkryto m.in. wyjątkowy, neolityczny pochówek ze wspaniałymi darami (m.in. świetnie zachowane naczynia, zestaw krzemiennych grotów strzał oraz kamienne topory), uważany za tzw. obiekt książęcy. Kopie tych naczyń, a także galeria zdjęć z wykopalisk pozwoliła uzmysłowić sobie niepowtarzalność tego odkrycia. Jest to dla nas ważne również z przyczyn osobistych – niektórzy z członków SKN Archeologii Doświadczalnej uczestniczyli w wykopaliskach w Wilczycach w sezonach 2010-2011, czego nie omieszkano pokazać na zdjęciach :).

Warsztaty Kultury Średniowiecznej były dla nas świetną okazją do podszlifowania zdolności pracy z ludźmi w różnym wieku i zaprezentowania się szerszemu gronu odbiorców. Jak zwykle nawiązaliśmy też nowe znajomości, które mamy nadzieję będą procentować w przyszłości. A 15 czerwca kolejna, ostatnia przed wakacjami okazja do zobaczenia nas w akcji, czyli Piknik Naukowy Polskiego Radia w Warszawie. Serdecznie Zapraszamy!

Autor: Paweł Dziechciarz

Galeria (autor: Mateusz Osiadacz)
Galeria 2  (autor: Joanna Witulska)

Reklamy

One comment on “Warsztaty Kultury Średniowiecznej „Nasze Korzenie” – Chodlik 2013

  1. It constantly amazes me just how blog owners such as your self can find some time and also the dedication to keep on writing exopnticeal posts. Your website isfantastic and one of my must read websites. I just had to say thanks.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: