Dodaj komentarz

XVII Piknik Naukowy Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia

IMGP3056Tegoroczny Piknik Naukowy Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia odbył się 15 czerwca w sobotę i to nie byle gdzie, bo na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jako że poważne przedsięwzięcia wymagają poważnych środków koła naukowe z Instytutu Archeologii UW (a mianowicie Koło Naukowe Archeologii Średniowiecza, „Mare Nostrum”, „KeMet”, „Szarkun” oraz oczywiście my – Koło Archeologii Doświadczalnej) zwarły szeregi z przedstawicielami Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz Towarzystwem Żywej Archeologii wystawiając silną reprezentację wchodzącą w skład tzw. „Wioski Archeologicznej”. Przez cały czas od 11.00 do 20.00 byliśmy otwarci na żądnych wiedzy turystów w sektorze A na stanowiskach 4-10.

Tematem przewodnim całej imprezy było ŻYCIE, a więc samograj dla archeologów, którzy odtwarzaniem ŻYCIA w przeszłości zajmują się zawodowo ;). Towarzystwo Żywej Archeologii oraz Koło Naukowe Archeologii Średniowiecza zaprezentowały jak żyło się w średniowieczu poprzez prezentację historycznych dań, zbóż, ubiorów oraz wyposażenia wiejskiej chaty. Ponadto pokazali, że zwykła codzienność w przeszłości wcale nie była szara i wyłącznie usiana ciężką pracą. Wręcz przeciwnie! Przygotowane gry planszowe oraz instrumenty muzyczne szybko przekonywały odwiedzających, że ludzie kiedyś też wiedzieli co to znaczy dobra zabawa. Ze Studenckim Kołem Naukowym „Mare Nostrum” mogliśmy natomiast przenieść się do starożytnej Egei i spróbować samemu wymalować fresk, wykonać ozdoby z paciorków, napisać coś pismem linearnym B oraz dowiedzieć się co nieco o tkaniu na warsztacie pionowym. Jeżeli zaś, ktoś chciał bardziej zgłębić tajniki różnych starożytnych pism to kierował się do stanowiska kół „Szarkun” oraz „KeMeT”. IAIE PAN witało swoich gości rekonstrukcją niesamowitego grobu z Wilczyc z pełnowymiarowymi kopiami znalezionych na stanowisku zabytków oraz wystawą na temat wykopalisk w tymże niezwykłym miejscu.

Na czym natomiast polegała rola SKN Archeologii Doświadczalnej? Naszym głównym celem również było pokazanie ŻYCIA, z tym że dotyczyło to życia archeologa w trakcie wykopalisk oraz po ich zakończeniu. Na naszym stanowisku można było zobaczyć model profilu archeologicznego, przez co każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się czym jest stratygrafia i dlaczego jest tak ważna dla archeologa. Ponadto dzięki przygotowanemu przez „Mare Nostrum” wykopowi archeologicznemu każdy mógł samemu spróbować sił w roli archeologa. Przyciągnęło to szczególnie najmłodszych, którzy nie dali się oderwać dopóki nie odnaleźli wszystkich kryjących się w wykopie zabytków.

To co w pracy archeologa odgrywa bardzo istotną rolę i bez czego żadne opracowanie stanowiska nie może się obejść to dokumentacja rysunkowa zabytków. Przychodząc do nas zwiedzający nie tylko mogli dowiedzieć się o zasadach i wadze rysunków archeologicznych, ale przede wszystkim sami musieli wykonać rysunek zabytku krzemiennego lub ceramicznego. Jako, że praca archeologa nie kończy się wraz z wykopaliskami to poza rysowaniem staraliśmy się zapoznać wszystkich chętnych z metodami konserwacji i rekonstrukcji naczyń ceramicznych – poprzez dzielenie materiałów na elementy charakterystyczne, dobieranie pasujących do siebie skorup oraz ich wyklejanie. Te „archeologiczne puzzle” w szczególności zainteresowały starsze dzieci oraz młodzież, czego efektem było wyklejenie całych 7 naczyń!

Poza pracą na wykopie wspomagaliśmy także inne stanowiska. W namiocie prezentującym Wilczyce ulokowane było również nasze stanowisko krzemieniarskie, na którym przez całe 9 godzin trwania Pikniku Naukowego nie można się było opędzić przed turystami. Niemal każdy odwiedzający sam chciał sprawdzić, czy w byłby w stanie wykonać narzędzie krzemienne, a co za tym idzie – czy udałoby mu się przeżyć w pradziejach ;). Wsparliśmy również egejskie stanowisko z biżuterią poprzez wytwórstwo ozdób z miedzianego drutu oraz blaszki na wzór błyskotek znanych od pradziejów po wczesne średniowiecze. Wiele palców wzbogaciło się o pierścionki ze spiralnie skręconego drutu, a odgłosy repusowania miedzianych blaszek było słychać jeszcze daleko za namiotem.

Dodatkową atrakcją Wioski Archeologicznej była możliwość zdobycia Dyplomu Młodego Archeologa wydawanego przez IAIE PAN. Wymagało to od dzieci i młodzieży, aby zwiedziły jak najwięcej stanowisk archeologicznych i na każdym spróbowały zrobić coś samodzielnie. Za każdą czynność uzyskiwały wpis od prowadzącego dane stanowisko, natomiast po zebraniu 10 różnych wpisów w nagrodę otrzymywało się rzeczony wyżej dyplom.

XVII Piknik Naukowy był niewątpliwie intensywnym przeżyciem dla wszystkich osób zaangażowanych w tworzenie Wioski Archeologicznej. Cały dzień pracy z nieprzebranymi hordami zwiedzających może wykończyć najwytrwalszych, jednak z całą pewnością daliśmy radę :). Mało tego – za rok znów planujemy wziąć udział w tym przedsięwzięciu i zaskoczyć was nowymi pomysłami!

Autor: Maciek Miścicki

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć! (Autor: Joanna Witulska)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: