Dodaj komentarz

Z wizytą w Szkole Podstawowej nr 2 w Pruszkowie

24

Nadszedł listopad, a wraz z nim niespodziewana możliwość popularyzacji archeologii wśród najmłodszych. Koło Naukowe Archeologii Doświadczalnej dostało zaproszenie na obchody 30-lecia Szkoły podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Pruszkowie i po prostu nie mogliśmy sobie odmówić obecności w tymże miejscu. Spakowaliśmy nasz sprzęt, paru ludzi oraz zapas dobrego humoru do samochodu i bez wahania pojechaliśmy realizować ideę rozpowszechniania wiedzy o naszej dziedzinie nauki w praktyce.

Gdy dotarliśmy na miejsce ciepło przywitał nas dyrektor szkoły – p. Marek Śrębowaty – i wskazał nam pomieszczenie, gdzie mogliśmy sobie urządzić swoje stoisko. Szybko przygotowaliśmy nasze pokazy i już po chwili byliśmy gotowi – i dobrze, gdyż jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem obchodów salę, w której rezydowaliśmy, odwiedziła każda klasa po kolei chcąc rzucić okiem na to, co mieliśmy do zaprezentowania. Wystarczy powiedzieć, że pierwszy raz w życiu widziałem nauczycielki zmuszone do wyganiania uczniów z sali lekcyjnej.

Pokazów nam nie brakowało. Już na samo wejście uczniów witał pokaz slajdów prezentujący naszą obecność na różnego typu imprezach, o których można poczytać na tej stronie, a Paweł Dziechciarz wprowadzał młodych adeptów archeologii w klimat naszych działań. Dzięki temu już na wstępie można było się dowiedzieć czym archeologia jest, a czym już niekoniecznie.

Podróżując dalej natrafiało się na Grzegorza Sarnę, który mimo wielu usilnych starań nie spalił budynku szkoły. Próbował to osiągnąć prezentując techniki rozpalania ognia przy użyciu świdra, łuku ogniowego oraz krzesiwa. Dzięki niemu też na sali unosił się przyjemny zapach kojarzący się z klimatem biwakowo-ogniskowym.

Następnie można było dowiedzieć się w jaki sposób ludzie produkowali narzędzia zanim opanowali obróbkę metali i na własnej skórze (na szczęście nie dosłownie) poczuć jak ciężko było stworzyć narzędzie z krzemienia. Dzięki Michałowi Godziszowi młodzież poznała parę technik, dzięki którym takie rzeczy można skutecznie uzyskać (autor był szczerze zdziwiony widząc dziecko, które bez specjalnych instrukcji stworzyło serię odłupków przy użyciu techniki łuszczniowej!).

Tuż obok gromadziły się wszelakiej maści dziewczynki (ze skromnym udziałem chłopców). Wszystko to za sprawą Aliny Veiber. Prezentowała ona techniki wyrobu krajek przy użyciu bardek, a także zaplatania sznurków techniką fingerloop. W krótkim czasie po całej sali zaczęły unosić się fragmenty włóczki, a o dziewczynki radośnie prezentujące swoje własne wyroby rodzicom można było się dosłownie potknąć :P.

Jednakże na tym nie koniec! Na zewnątrz sali nasz reprezentacja w osobach Piotra Grzeszka i Przemysława Mizerskiego prezentowała rozrywkę na najwyższym poziomie – dawne, przeważnie średniowieczne gry planszowe poświadczone w różnego typu źródłach (zarówno pisanych, ikonograficznych, jak i materialnych). Można było spróbować swych sił w takich grach jak młynek, hnefatafl czy alquerque. Mimo dobrej znajomości tych tytułów naszym reprezentantom nierzadko trudność sprawiało ogranie dzieciaków.

Dodatkowo można było pobawić się „pradziejową wiertarką”, czyli ręczną wiertarką zamachową, popularnie zwanym „drillem” i przekonać się, że dwa kawałki drewna, gliniany krążek i dobrej jakości ostrze krzemienne są w stanie wywiercić otwory w różnych materiałach, nieznacznie tylko ustępując współczesnym narzędziom. Z wielką radością obserwowaliśmy, jak dzięki pracy młodych eksperymentatorów w kości lub kawałku drewna powstawały kolejne otwory. Ofiarą tej pracy padła nawet jedna z plansz do gry młynek!

Jesteśmy więcej niż zadowoleni z naszej obecności na tym święcie całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 w Pruszkowie. Mamy nadzieję, że w jakimś stopniu pokazaliśmy, iż prawdziwa archeologia to nie awanturnictwo rodem z filmów o Indiana Jones’ie albo poszukiwanie dinozaurów. Staraliśmy się udowodnić, że pomimo tego ta dziedzina nauki jest po prostu fajna! Liczymy na to, że będziemy mieli jeszcze niejedną okazję spotkać się z dzieciakami z Pruszkowa, by pokazać i opowiedzieć jeszcze więcej o historii i prahistorii człowieka pod kątem życia codziennego przeciętnego zjadacza podpłomyków.

Autor: Michał Godzisz

Zapraszamy do galerii zdjęć (autor: Stefan Ronisz)

https://picasaweb.google.com/114919746144305861223/Jubileusz30LeciaSzkoYPodstawowejNr2WPruszkowie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: