Dodaj komentarz

O przeszłości w ramach „Laboratorium Przyszłości”

10384845_1613705152197461_8579321322396012742_nZ niemal wiosennym lutym Koło Naukowe Archeologii Doświadczalnej pożegnało się, jak to w naszym zwyczaju, w sposób bardzo aktywny. W ostatnią sobotę tego miesiąca uczestniczyliśmy bowiem w od dawna już planowanym „Laboratorium Przyszłości” na Politechnice Warszawskiej. Działo się!

SKN Archeologii Doświadczalnej zostało zaproszone do przeprowadzenia pokazów w ramach współpracy z „Akademią przyszłości”, organizacją prowadzącą program tutorski  skierowany do dzieci mających różne problemy szkolne, znajdujących się pod opieką „Stowarzyszenia Wiosna” (znajdziecie ich m.in. tutaj: https://www.facebook.com/AP.Warszawa). Tematami naszych pokazów były podstawy stratygrafii archeologicznej oraz techniki rozpalania ognia w przeszłości.

Impreza zaczęła się dla nas z lekkim opóźnieniem. Pierwotnie mieliśmy zaczynać o 10:00, ale z powodu małego spóźnienia grupy nasze warsztaty rozpoczęły się nieco później. Wyszło to jednak nam na dobre – my również nieco się pogubiliśmy i dotarliśmy na miejsce z lekkim poślizgiem czasowym (Politechnika do ubiegłej soboty była dla nas Ziemią Nieznaną 😛 ).

Dla pierwszej, nieco liczniejszej grupy przygotowaliśmy pokaz dotyczący podstaw stratygrafii archeologicznej. Choć temat nie brzmi zbyt atrakcyjnie, a przynajmniej dla najmłodszych adeptów archeologii, to nikt nie narzekał podczas pokazu na nudę. Część wstępną poprowadził Paweł, krótko przedstawiając czym zajmuje się nasza ukochana nauka; potem głos przejęła Monika. I przeszła samą siebie: opowiadała tak, że nawet my dowiedzieliśmy się czegoś nowego :). Kluczem do wytłumaczenia zależności między warstwami okazał się kultowy już film „Shrek” i słynny dialog z cebulą w roli głównej. Po tym wprowadzeniu dzieci zostały poproszone o dosypanie do akwarium kolejnych warstw tort… ehm profilu. I tak przeszliśmy od calca do szałasów łowców mamutów i ich śmietniska, zasypanego potem przez kolejne warstwy. Na nich powstała i spłonęła kolejna osada, tym razem otoczona patykową palisadą, a na pokrywających ją nawarstwieniach powstać miało centrum handlowe (jego budowa powstrzymana została jednak przez znaleziska kości mamuta we wkopie fundamentowym). I tak oto dzieci dowiedziały się nie tylko, czym jest stratygrafia, ale też w jaki sposób nieraz dochodzi do odkrywania stanowisk archeologicznych.

Druga grupa, choć mniej liczna, była równie zainteresowana poznawaniem przeszłości. Przygotowaliśmy dla nich pokaz dotyczący technik wzniecania ognia, który (jak zwykle w brawurowy sposób) poprowadził Grzesiek. Pamiętając obiekcje p. Dziekana Wydziału Chemii PW (gospodarza całego wydarzenia) postaraliśmy się nie rozpalać zbyt dużego płomienia – ciężko było nam jednak się powstrzymać :P. Kolejno zaprezentowane zostały metody rozpalania ognia za pomocą świdra, łuku ogniowego, krzesiwa sztabkowego oraz krzesiwa współczesnego. Dzieci mogły spróbować samodzielnie wykrzesać iskrę i złapać ją na podpałkę. Wszystkim się udało! Przy okazji przybliżyliśmy dzieciom nieco czym jest tarcie i jak właściwości fizyczne niektórych substancji wpływały na ich wykorzystanie przez ludzi w przeszłości.

Gdy ostatnie dzieciaki opuściły już naszą salę nadszedł koniec warsztatów. Pozostało posprzątać, zamknąć salę i już ok. 12:30 byliśmy wolni po pouczających (dla nas na pewno; wierzymy, że dla słuchaczy również) pokazach. Miejmy nadzieję, że kiedyś będziemy mieli jeszcze okazję spotkać się z podopiecznymi „Akademii Przyszłości”.

Autor: Katarzyna Trzcińska

Zapraszamy do galerii zdjęć (autor: Kamila Snopek)

https://picasaweb.google.com/114919746144305861223/LaboratoriumPrzyszOsci28022015?authuser=0&feat=directlink

Więcej zdjęć z wydarzenia:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.975856075760522.1073741848.173663552646449&type=1

oraz krótka relacja:

http://warszawa.akademiaprzyszlosci.org.pl/aktualnosci/1333/laboratorium-przyszlosci-2.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: