Dodaj komentarz

19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

11255500_1644290432472266_1822795729428053603_n9 maja na Stadionie Narodowym odbył się kolejny Piknik Naukowy, organizowany przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Jak co roku jedną z atrakcji imprezy była Wioska Archeologiczna,  w której każdy uczestnik mógł wziąć udział w grze terenowej i zdobyć Dyplom Młodego Archeologa. Wśród wystawców w tejże Wiosce nie zabrakło oczywiście przedstawicieli Studenckiego Koła Naukowego Archeologii Doświadczalnej.

Z racji tego, że tematem przewodnim pikniku było „Światło”, nasze pokazy skupiały się głównie na tym zjawisku. Każdy zwiedzający nasze stanowisko mógł poznać techniki rozpalania ognia od tych pochodzących z najdawniejszych czasów –  za pomocą świdra, łuku ogniowego,  po średniowieczne – z użyciem krzesiwa. Członkowie naszego koła przygotowali też pokaz o lampkach oliwnych – można było dowiedzieć się o tym, kiedy i jak je wykonywano, co więcej każdy mógł ulepić z gliny własną lampkę i zachować ją na pamiątkę. Atrakcją dla uczestników pikniku była również możliwość poznania jak ewoluowały sposoby na rozświetlenia mroków na przestrzeni dziejów. Służyła do tego oś czasu, na której należało umieścić w poprawnym miejscu odpowiedni wynalazek dający oświetlenie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja z wykorzystaniem makiety Stonehenge w skali 1:50, dotycząca tego, jak za pomocą padania promieni słonecznych można było wyznaczyć porę zasiewu czy zbiorów przez pierwsze społeczności rolnicze; oczywiście nie pozostaliśmy bezkrytyczni co do archeoastronomcznej interpretacji tego neolitycznego kręgu 😛 .

Nasze pokazy cieszyły się zainteresowaniem nie tylko wśród najmłodszych – dorośli również brali w nich czynny udział. Słowem: tego dnia każdy był rządny wiedzy. Kolejny piknik już za rok, a my cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy wziąć udział w tej imprezie i nauczyć czegoś najmłodszych w najprzyjemniejszy dla nich sposób, czyli poprze zabawę.

Autor: Sylwia Baranik

Zachęcamy również do obejrzenia materiału nakręconego podczas tegorocznego Pikniku Naukowego! (zdjęcia i montaż: Stefan Ronisz)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: